Czy można jakoś sensownie i w miarę bezproblemowo przejść przez proces rozwodowy? Wówczas finanse niejednokrotnie będą stanowiły kość niezgody. Czasami w przypadku braku porozumienia warto posiłkować się pomocą doświadczonych prawników, którzy mogą występować także w roli negocjatorów.
Procedura podziału majątku po rozwodzie
Zauważmy, że zgodnie ze statystykami problemy, które będą dotyczyć podziału majątku po rozwodzie to te, które są najczęściej rozpatrywane przed sądami w Polsce. W ostatnim czasie przybywa osób, które decydują się na rozwód. Taki krok oczywiście będzie zawsze związany z podziałem majątku. Wówczas wynikają problemy w zakresie interpretacji, co do tego, co się komu należy. Konflikty mogą się wówczas jeszcze bardziej zaostrzać. Dlatego trzeba zawczasu pomyśleć o tym, aby takie problemy były jak najszybciej rozwiązane. Są oczywiście sytuacje, gdy małżonkowie potrafią się porozumieć, ale niejednokrotnie to właśnie organy sądowe będą poprzez wyroki rozwodowe wskazywać, w jaki sposób mają być rozdzielone dobra materialne, które należą do byłych już małżonków. Poza tym w praktyce w zasadzie w większości przypadków procesy, które dotyczą podziału majątku wspólnego rozwodników, będą się toczyć na osobnych rozprawach.
Co jest ważne w przypadku podziału majątku?
Przede wszystkim zawsze trzeba bardzo dokładnie zrozumieć, co konkretnie będzie oznaczać majątek wspólny. W małżeństwie, jak wyraźnie stanowi prawo, do czynienia mamy właśnie z majątkiem wspólny, w skład którego będą wchodzić dobra ruchome i nieruchome, które zostały nabyte podczas trwania małżeństwa. To będą także przedmioty codziennego użytku no i dochody z pracy zarobkowej. Poza tym przepisy przewidują także majątki osobiste męża i żony. To z kolei będą ruchomości i nieruchomości, które zostały zakupione albo otrzymane przed ślubem. Tak więc geneza powstawania majątku wspólnego, to moment gdy zawierany jest związek małżeński.
Podział majątku przed czy po rozwodzie?
Jedną z ważniejszych kwestii, aby uniknąć ewentualnych problemów proceduralnych będzie wcześniejsze szczere porozmawianie o tym, czy nie lepiej wcześniej dokonać podziału na przykład poprzez spisanie intercyzy. Ważne też, aby jakiś doświadczony specjalista przybliżył nam podział majątku Kraków to miasto, gdzie można znaleźć bardzo dużą ilość kancelarii zajmujących się takimi zagadnieniami. Możliwe też, że zdecydujemy się, aby dokonać podziału majątku podczas postępowania rozwodowego. Wówczas sąd okręgowy będzie w wyroku rozwodowym określać to, jak ma być podzielony przez lata zgromadzony majątek.