Kit pszczeli, znany również jako propolis, był ceniony już w starożytności. Wysokie skoncentrowanie substancji aktywnych sprawia, że ten pszczeli produkt wykazuje liczne właściwości lecznicze i prozdrowotne, przez co jest wciąż wykorzystywany w medycynie naturalnej. Jaki wpływ mają globulki propolisowe i inne formy kitu pszczelego na walkę z infekcjami intymnymi?
Kit pszczeli — ogólna ocena
Kit pszczeli, a więc propolis, to gęsta, lepka substancja, wykorzystana przez pszczoły do wyściełania wnętrza ula. Pozwala ona wzmocnić i uszczelnić jego konstrukcję. Propolis zabezpiecza również ul przed patogenami — grzybami, wirusami i bakteriami. Kit pszczeli jest produkowany z żywic drzewnych i kwiatowych oraz z wydzielin pszczół. Jego źródłem mogą być wierzba, topola, brzoza, olcha, jak i również dąb czy drzewa iglaste z uszkodzoną korą (sosna, jodła oraz świerk).
Skład propolisu różni się w zależności od rodzaju rośliny, z jakiej pszczoły pozyskały żywice, pory roku, rasy pszczół, lokalizacji ula oraz stopnia zanieczyszczania środowiska. Skład chemiczny propolisu może ulec modyfikacji także w trakcie przeżuwania surowca przez pszczoły. Głównymi jego składnikami są: żywice roślinne (50-80%), polifenole (14-16%), woski (8-30%), pyłek kwiatowy (5%). Co więcej, kit pszczeli może zawierać także garbniki, polisacharydy, domieszki mechaniczne, witaminy i minerały oraz substancje lotne (w tym olejki eteryczne).
Szacuje się, że nawet 300 substancji znajdujących się w kicie pszczelim wykazuje aktywność biologiczną. Wszystko to sprawia, że propolis znajduje szerokie zastosowanie jako element preparatów farmaceutycznych przeznaczonych na leczenie wielu różnych dolegliwości, w tym także infekcji intymnych.
W jaki sposób globulki propolisowe mogą pomóc podczas infekcji intymnych?
Przeprowadzono wiele badań dotyczących wpływu kitu pszczelego w stanach zapalnych powstałych przez grzybicę, rzęsistka pochwowego oraz mieszaną florę bakteryjną pochwy. W przypadku ostatniego z wyżej wymienionych dolegliwości uzyskano najlepsze efekty, bo aż 7 z 8 wyleczeń zapaleń pochwy u szyjki macicy. Okazało się, iż, preparaty zawierające kit pszczeli, jak globulki propolisowe, są przydatne także w przypadku zapaleń szyjki macicy i pochwy wywołanych rzęsistkowicą, co potwierdza liczba 19 z 24 wyleczonych kobiet. Ponadto stosując propolis, stany zapalne powstałe na skutek działania grzybicy ustąpiły w 11 przypadkach na 14 leczonych. Na podstawie powyższych badań można śmiało stwierdzić, iż kit pszczeli to doskonały środek, wspierający leczenie infekcji intymnych u kobiet.